středa, ledna 14, 2009

Antverpy - kulturní šok se nekoná

Antwerpen - geen culturele shock
Anvers - pas de choc culturel


Rok se s rokem sešel a já se přestěhoval z konglomerace post-industrialních vesnic "Stoke-on-Trent" do kulturních a velikostně více městských Antverp.

Nemohl jsem vám nabídnout žádný příspěvek na obvyklé téma kulturního šoku, neboť ten se nekonal. Jediná výjimka je načrtnuta úvodem - často se tu člověk setká jen s holandštinou (teda pardon - vlámštinou) a francouzštinou. Místní měli pravděpodobně pocit, že dva jazyky stačí a do angličtiny toho tedy moc nepřeložili. To vytváří problémy především v souvislosti s etiketami, již se tu koupil zákys namísto mlíka nebo aviváž namísto jaru. Zmíněné naštěstí platí jen o psaném jazyku, anglicky tu totiž umí skoro každý a hlavně mluví ochotně, takže se vám nemůže stát, že se nedomluvíte ani na turistických informacích (jako ve Francii).

Fakt, že jsem tu nebyl ničím výrazně překvapen, přisuzuji místnímu mixu francouzské, holandské a německé kultury. Takže pokud je člověk obeznámen s charakteristikou francouzských a německých měst, nebude se v Belgii moc divit. Zatím mám pocit, že si tu vzali z obou to lepší, tím pádem je tu příjemná atmosféra a pořádek.

Samotné Antverpy jsou sympatické město pyšnící se početnými architektonickými památkami a řekou řečenou Schelda. Ta dala skrze přístav městu bohatství a i dnes se tu vnitrozemský našinec může kochat loděmi velkými jako půlka Václaváku. Další zajímavou věcí je složení lidí. Návštěvník identifikuje jen dva typy obyvatel - cyklista a ortodoxní žid. Já bydlím u red light district, takže jsem mohl rozšířit o prostitutku a námořníka. Konečný mix působí překvapivě klidným a přívětivým dojmem a nabízí kuriozity jako ranní cestu přes bordel-čtvrť přímo do univerzity sídlící v budově ze 16. století. Ty bordely jsou, pravda, ještě starší.